۱- سر جلسه امتحان زیاد به ذهن خود فشار نیاورید !

وقتى در جلسه امتحانى شدیدا سعى مى کنید جواب سوالى را به یاد بیاورید و وقت امتحان رو به پایان باشد ، احتمالا در آن لحظه ترانه اى ناخواسته در ذهن شما تکرار میشود که نشانه دهنده ی استرس شماست !

 

 

۲- با تکنیک ( ۴ – ۷ – ۸ ) زیر ۱ دقیقه بخوابید !!!

دکتر اندرو وِیل ، دانش آموخته دانشگاه هاروارد و ابداع کننده این روش ، می گوید که روشش در واقع یک تکنیک تنفسی ضد استرس است .

روش ۴ – ۷ – ۸ به مهارت خاصی نیاز ندارد و به سادگی می توان آن را اجرا کرد . کافی است این سه قانون را به یاد بسپارید .اول اینکه باید از راه بینی ۴ ثانیه تنفس کنید . سپس نفستان را به مدت ۷ ثانیه حبس کنید . در آخر نیز عمل باز دم را مستقیما از راه دهان به مدت ۸ ثانیه انجام دهید .

این روش باعث آزاد شدن مواد شیمیایی آرام بخش در مغز شده و ضربان قلب را کاهش می دهد و بدن آماده خواب می شود .

 

 

۳ – برنامه ریزی استرس شمارا کم میکند .

برای کار های خود در روز برنامه ریزی کنید تا مغزتان درگیر کار ها نشود و آرامش داشته باشید این به شما کمک میکند تا در همه کار های خود موفق باشید .

 

 

۴ – فکر خود را صرف رقابت و چشم و هم چشمی با دیگران نکنید .

اگرچه رقابت با دیگران می تواند شما را به جایی برساند اما رقابت و چشم و هم چشمی با دیگران وقت شما را میگیرد و ذهنتان را مشغول این کار بیهوده می کند . در روز سعی کنید کمتر وقت خود را برای رقابت با دیگران صرف کنید .

 

۵ – مشکلات و مسائل خود را درون خود نگه ندارید .

برای اینکه خود را از بار مکافات زندگی نجات دهید مشکلات و مسائل زندگی خود را با یک دوست ، روان پزشک ، مشاور یا یک شخص دلسوز در میان بگذارید تا ذهن خود را از مشکلات و درگیری ذهنی آزاد کنید و این به شما آرامش می دهد .

 

 

 

منبع : آی آر جانبی مگ